Ühe kala mitu nägu: paalia

Täna teeme juttu sellisest tegelasest nagu Arktika paalia, keda rahvasuus ka mägihõrnaseks kutsutakse. See isend pärineb lõhelaste sugukonna paaliate perekonnast ja on äärmiselt põneva välimusega. Suurimaid sarnasusi on tal tegelikult forelliga, fileegi on tuttavalt oranži tooniga, kuid viimasele iseloomulikud tähnid kehal tal puuduvad. Veel on huvitav see, et kudemise ajal, tavaliselt novembris, saab see kalake endale hoopiski punase pulmarüü, kui tema uimed ja kõhualune punakaks muutuvad. Muul ajal on kõhu all kergelt aimatavad kollakad ning oranžikad toonid.

Nii nagu nimigi reedab, on tegemist isendiga, kes on harjunud elama jäistes vetes. Tema maitse on äärmiselt nauditav, ent tasub meeles pidada, et kõige paremini mekib ta kuni 2 aasta vanusena, sealt edasi tema maitseomadused langevad. Kusjuures, maitselt on isakala oluliselt mahedam. Nüüd aga lähemalt sellest, kuidas seda valmistada saaks.

Lihtsuses peitub võlu, seda teavad ju kõik. Nii soovitamegi Peetri Lõheäri lettidelt kaasa haarata või E-Lõheärist ostukorvi klikkida terve paalia ning see ahju pista. Ettevalmistus on üsnagi sarnane lõhe või forelliga – soola tasuks lisada mõõdukalt ning kõige kavalam mõte on see tervena ahju sättida. Maitsestamise puhul võib fantaasia lendu lasta, eriti hää saab roog siis, kui pistad talle kõhtu rosmariini või sidruniviile. Huvitava lisandina tasuks välja tuua musta ploomi, mida leotatud kujul samuti kõhtu lisada võib, tuues  esile mõnusalt omapärase ning hõrgu kalamaigu.

Grillihooaeg on hoogsalt käimas ning kõigil on grillid juba kuurist välja veetud. Kala grillil sussutamine on üsna tavapärane, ent kas oled kunagi seda ajalehe sisse mässituna küpsetanud? Rikkaliku ürdikihi, sidruni ja ajalehemundriga sütel küpsenud kala saab niiskuse ja lõkkesuitsu mõjul õige eriline. Seda saad valmistada nii lõkkes, mis on omaette elamus, kui ka tavalisel söegrillil. Täpsema retsepti selle põneva kalaroa valmistamiseks leiad ikka Peetri Lõheäri retseptikogust.

Marineeritud kala on eestlaste pidupäeva toidulaual olnud alati, pea igal vanaemal on varuks oma salaretsept, mis tähtpäevade puhul välja otsitakse. Kala marineerimisel tegelikult piire ei ole, tarvis läheb vaid ühte keskmise suurusega purki, köögivilju, näiteks porgandit ja sibulat, veidike loorberilehti, soola-pipart ja muidugi äädikat. Kel endal marineerimiseks mahti või oskusi napib, see võib rõõmustada, sest meie lettidelt leiab imemaitsva Leoki talu marineeritud paalia.

Päikeselistel päevadel kasvab isu mõnusate suviste ampsude järgi ja suitsukala ju lausa sulab suus. Värske suitsukala valmib Peetri Lõheäris iga päev südapäeva paiku ja kui merejumalad on armulised, võib meie juurest leida ka ahjusooja paaliat. Suitsutades tulevad selle maitseomadused eriti hästi esile ja tuntav on magus mekk. See maitseb nii hästi, et seda võib süüa niisamagi, ent eriti mõnusa roa saad siis, kui seda salatisse lisad. Keeda kartulid, vali meelepärane salatiroheline, meie soovitame rukolat, tükelda punane sibul ning soovi korral lisa kappareid. Värskuse lisamiseks võid lisada veel kirsstomateid ja punase redise viile. Kuna suitsukala on tavapärasest veidi rasvasem, siis kastet sa ilmtingimata valmistama ei pea, ent hüva maitse saavutamiseks võid veidi palsamiäädikat peale tripsutada. Kes aga veidi kangemaid maitseid eelistab, see võib lisada killuke sinepit.

Niisiis, järgmisel korral kui Peetri Lõheärisse satud, haara tavapärase lõhe või forelli asemel kaasa hoopis see punaka kõhuga tegelane. Vastavalt hooajale leiab meilt nii kodumaist Eesti paaliat, kui ka merehõbedat Norrast ja Soomest. Kuna viimase omadused nendega üsna sarnased on, ei ole valmistamine kuigi keeruline, eriti kui võtad kõrvale meie blogipostituse. Edukat katsetamist!

Ostukorv (0)

Ostukorv