Millist kala ostad, kui sildil on värske, jahutatud või sulatatud?

Poes kala ja mereande ostes kohtab tootesiltidel sageli sõnu jahutatud, sulatatud ja värske. Millele need viitavad ja mida peaks eelistama?

Kala ja mereannid on kiiresti riknev toode ning söömishetkel peaks toode olema võimalikult värske. Kui merehõbedaga valesti ümber käia ja seda eelkõige säilitamise osas, võib selle söömine tekitada tõsiseid terviseprobleeme. Samuti kannatab selle maitse. Seetõttu tuleks neid hõrgutisi osta ainult usaldusväärsetest kohtadest, kus võib kindel olla, et müüdav produkt on kvaliteetne.

Kuidas tunda poes ära, kas kala on värske?

Kõige kergem on teha seda vaadates, millised on selle silmad. Värskel kalal on need selged ja kergelt punnis. Kui kala on letil juba mõnda aega seisnud, siis on need tuhmid ja hallid. Värskusele viitab ka pingul ja läikiv nahk ning punased lõpused. Viimased on seisnud merehõbedal pruunikashallid.

Üldiselt võiks kala ostes eelistada neid, mille juures on märge värske või jahutatud. Viimast sõna kohtab kauplustes viimasel ajal kõige sagedamini ja reeglina on ka see hinnaklassilt kõige kallim. Põhjus selleks on lihtne – jahutamisel säilitab kala maksimaalselt oma kvaliteedi ja selles on rohkem toitaineid ning suurem toiteväärtus, kui näiteks sulatatud kaaslasel.

Mis on jahutamine?

Üldsõnaliselt öeldes viitab see kala temperatuuri alandamist jää sulamistemperatuurini. Jahutamine tuleb läbi viia võimalikult kiiresti ja sellega peaks tegelikult alustama juba paadis kaasa võetud jää abil. Oluline on, et selle käigus ei lastaks kala jäässe ja hoiustatakse 0-2 kraadi juures. Samuti ei tohi hõrk liha jahutamisel kokku puutuda tekkiva sulamisveega.

Kui merehõbeda juures on aga märge „värske“, siis tegelikult viitab seegi, et säilitamiseks on kasutatud ainult eelnimetatud jahutamise meetodit. Samuti tohib värske kala nime all müüa vaakum- või gaasilisse keskkonda pakendatud jahutatud kala.

Aga sulatamine?

Sulatatud kala viitab sellele, et see on eelnevalt olnud sügavkülmutatud, kuid müümiseks on üles sulatatud. Seaduses on sätestatud, et sellist toodet müües peab alati olema vastav info kliendile selgesti nähtav. Sulatatud mereandide puhul on oluline, et sulatusprotsess oleks tehtud õigesti. Vastasel juhul kannatavad maitseomadused ning halvemal juhul on selle söömine ka tervisele ohtlik.

Kala sulatamisel on oluline, et sellega ei kiirustataks ning kindlasti ei tohiks seda teha toatemperatuuril, sest siis hakkavad pealmised kihid riknema veel enne kui hõrgutis on seest üles sulanud. Levinud viis on teha seda külmkapis 4 kraadi juures. Aega võtab see sellisel viisil umbes 12 tundi. Kala on võimalik sulatada ka külmas veel 4 kuni 10 kraadi juures, kuid sellisel juhul peab pidevalt jälgima, et veetemperatuur püsiks eelnimetatud temperatuuri juures.

Sulatatud kala ostmisel on väga oluline, et seda tehakse usaldusväärsest kohast, kus peetakse kinni säilivusaegadest. Nimelt ei tohi kala jääs hoida igavesti, vaid erinevat tüüpi laineasukatele kehtivad kindlad säilivusajad. Nii võib väherasvast kala sügavkülmas hoida 6-8 kuud, rasvast aga 3-4 kuud.

Peetri Lõheäri lettidel ja muidugi ka meie e-poes pakutakse enamasti jahutatud kala ning kalatooteid, mille puhul on rangelt jälgitud säilitamistingimusi, et toode oleks turu kvaliteetseim. Sulatatud kaubad tunneb ära sildil oleva viite järgi ning võime kinnitada, et maitseomaduste poolest ei jää need värskele sugugi alla kuna järgime sulatamisprotsessi, mis ei kahjusta toote kvaliteeti.

Ostukorv (0)

Ostukorv