Kiire ja lihtne graavikala

Põhjamaade köögist pärinev graavikala on järjest kodusemaks saanud ka meile. Delikatessiks peetavat hõrgutist on aga võimalik igaühel ise edukalt valmistada kui parim kala külmkapis ootamas. Kodus tegemise eeliseks on see, et kombineerida saab maitseid, mida poelettidelt ei pruugi leida.

Mis aga on graavikala?

Graavikalaks nimetatakse õrnsoolatud merehõbedat. Enamasti on selliselt valmistatud lõhe või forell, kuid loomulikult võib nii nimetada mistahes kergelt soolatud kala. Muideks, kui meie saime eesliite „graavi“ oma põhjanaabritelt soomlastelt, siis tegelikult pärineb graavikala hoopis Rootsist, kus seda süüakse enamasti koos sinepikastmega.

Tegu on aga tõelise põhjamaade klassikaga, mida nauditakse nii pidudel kui ka argipäeval. Kuna graavikalal on mõnusalt õrn maitse, sobib see ideaalselt suupisteks või eelroaks. Kui Peetri Lõheäri lettidelt on enamasti võimalik osta klassikaliselt maitsestatud graavikala, siis kodus saab vähese vaevaga proovida ka haruldasemaid maitsekooslusi.

Põhjamaade klassika

Graavikala tehes peab arvestama sellega, et kuigi see võtab vaid mõne minuti, siis fileel peab laskma külmikus ka umbes ööpäeva jagu maitsestuda. Kõige parema maitseelamuse saab aga siis, kui lasta kalal maitseid koguda 48 tundi.

Kui eelistada klassikalist valmistusviisi, ei ole selleks vaja muud kui omal valikul kalafileed, meresoola, suhkrut, musta pipart ja hakitud tilli. Soovitatavalt kasuta jämedat meresoola, sest see mõjub õrnalt ja aeglasemalt kui peensool. Alustagi sellest, et sega kokku sool ja valitud maitseained ning määri segu ühtlase kihina kala nahata poolele. Seejärel mässi kala köögikilesse, tõsta sügavasse vormi või kaussi nii, et nahaosa oleks ülal ja aseta külmkappi maitsestuma. Enne serveerimist tee filee maitseainetest puhtaks ning lõika õhukesteks viiludeks. Klassikalisele fileele võib alati vinti juurde keerata näiteks sidruniviilude, basiiliku või küüslauguga ja seda serveerimisel.

Apelsini-rosmariinilõhe

Kui soovid midagi uut ja põnevat proovida, on see imemaitsev õrnsoola retsept just sulle. Põhikomponendid on samad nagu põhjamaades levinud retseptil – lõhe- või forellifilee, jäme meresool, must pipar ja suhkur. Selleks, et maitsele särtsu juurde saada, lisa koostisosade juurde ka apelsinikoort ja rosmariini.

Graavikala valmistamine koosneb alati samadest sammudest, seega ei ole vaja muretseda, et uusi maitseid proovides midagi untsu läheb. Põhiline on, et laseksite oma graavikalal rahulikult külmkapis maitsestuda. Kui ootamine tehtud, siis viiluta õhukeselt kalaliha ning serveerimisel lisa taldrikule rosmariinilehti, külmutatud astelpajumarju ja soovi korral veel mõned kumkvaadiviilud. Tulemus mekib ka omaette hästi, kuid graavikala on imemaitsev toorjuustu ja värske saiaga. Täpsemat apelsini-rosmariinilõhe retsepti Britt Paju loomingust vaata siit.

Aga kui lisaks veidi roosakaid toone?

Üks eriti huvitav viis graavikala valmistamiseks, on seda peediga maitsestada. Lisaks heale mekile, muudab peet kalasse imbudes ka liha värvitoonilt eriti ilusaks. Nagu alati on põhilisteks koostisosadeks kalafilee, meresool ja suhkur. Loomulikult on vaja ka peeti ning veelgi paremaks teeb maitseelamuse kodumaine mädarõigas. Kui merehõbe on algsete koostisosadega maitsestatud ning on asetatud nahk allpool küpsetuspaberile, võta ette peet. Riivi see peeneks, sega mädarõikaga ning määri siis saadud segu ühtlaselt kalale. Nüüd keera kala küpsetuspaberisse ja seejärel kilesse, tõsta nahk ülalpool vormi ning aseta külmkappi oma aega ootama. Ära unusta enne söömist peedikatet eemaldada ning kui see tehtud, siis asu aga viilutama ja lauda katma.

Kui aga graavimiseks endal jaksu ei ole või külalised juba kohe-kohe ukse taga, pole vaja teha muud, kui tulla Peetri Lõheärisse. Meilt leiad graavitud lõhe- ja forellifileed ning ka juba viilutatud kala, et ampsamine oleks eriti lihtne, kiire ja imemaitsev.

Ostukorv (0)

Ostukorv